Opinie

Cukrzyca. Coraz groźniejsza choroba cywilizacyjna!

5
(2)

Cukrzyca jest poważną i postępującą chorobą, charakteryzującą się hiperglikemią, a w dłuższej perspektywie rozwojem poważnych powikłań, które mogą ostatecznie skrócić oczekiwaną długość życia; jest potencjalnym cichym zabójcą!

W cukrzycy proces transportu glukozy (cukru) do komórek naszego organizmu jest dysfunkcyjny: albo organizm nie produkuje już wystarczająco dużo insuliny, albo komórki organizmu nie reagują już wystarczająco dobrze na insulinę. W rezultacie glukoza nie dostaje się do komórek i zwiększa się ilość cukru pozostającego we krwi.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to nieprawidłowy i trwały wzrost poziomu cukru we krwi. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, cukrzyca nie wynika tylko z braku insuliny. Są różne rodzaje cukrzycy.

Co to jest insulina?

Insulina jest wydzielana przez specjalne komórki w trzustce: wysepki Langerhansa. Konkretnie, obniża poziom cukru (glukozy) we krwi, gdy wzrasta on po posiłku, aby szybko przywrócić go do normalnego podstawowego poziomu 1 grama na litr krwi. Insulina obniża glukozę poprzez wprowadzenie jej do naszych komórek, dla których pokarm ten jest niezbędny (mięśnie, wątroba, tkanka tłuszczowa). Jeśli jest nadmiar glukozy, nasze komórki przechowują ją w postaci tłuszczu.

Dwa główne rodzaje cukrzycy.

Istnieją różne rodzaje cukrzycy: cukrzyca insulinozależna lub cukrzyca typu I, cukrzyca nieinsulinozależna lub cukrzyca typu II (częstsze niż cukrzyca typu I) oraz cukrzyca ciążowa, która dotyczy 6% ciąż.

Cukrzyca typu I (insulinozależna).

Produkcja insuliny jest niewystarczająca lub nie istnieje. Powolne niszczenie komórek “beta” trzustki, które najpierw zostałyby poddane agresji wirusowej lub toksycznej, a następnie powoli zniszczone przez przeciwciała (choroba autoimmunologiczna). Skrajna redukcja wydzielania insuliny wymusza w końcu leczenie zastrzykami insuliny. Typ I występuje głównie u młodzieży i młodych dorosłych (około 10% chorych na cukrzycę). Co powoduje tę cukrzycę? Dziedziczna kruchość wydaje się być częstym zjawiskiem.
W cukrzycy typu 1, trzustka nie produkuje już insuliny. Poziom cukru we krwi wzrasta, a osoba skarży się na różne objawy: muszą często oddawać mocz, są bardzo spragnieni i głodni, a mimo to tracą na wadze i są zmęczeni. Objawy te pojawiają się nagle, więc diagnoza cukrzycy typu 1 może być postawiona szybko. Czyste dziecko, które ponownie moczy łóżko, powinno być znakiem ostrzegawczym. Tak samo jak nagła utrata wagi pomimo dobrego apetytu i ciągłego pragnienia.

Cukrzyca typu II.

Cukrzyca typu 2 jest znacznie bardziej powszechną chorobą niż cukrzyca typu 1. W Polsce stanowi on 85 do 90% pacjentów chorych na cukrzycę. W cukrzycy typu 2, insulina nie jest produkowana w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb. Ponadto, ta mała ilość insuliny działa gorzej: komórki są odporne na jej prawidłowe funkcjonowanie. Ta forma cukrzycy rozwija się stopniowo, a jej wady nie są odczuwalne natychmiast. W rezultacie diagnoza przychodzi często bardzo późno, gdy pojawiają się już powikłania.

Objawy cukrzycy typu II.

Większość ludzi z tą chorobą jest bezobjawowa. To jest choroba, której nie widać! 50% nowo zdiagnozowanych pacjentów już w momencie postawienia diagnozy cierpi na powikłania. Istnieją jednak oznaki, na które należy zwracać uwagę: dolegliwości związane ze zmęczeniem, słaby wzrok, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, wzmożony głód lub pragnienie, mrowienie stóp, infekcje, które nie goją się dobrze, lub swędzenie w okolicy narządów płciowych.

Cukrzyca na świecie.

W 2019 r. w Europie zdiagnozowano 52 mln diabetyków, co stanowi 8% populacji dorosłych.
Pod koniec 2019 r. choroba ta dotknęła już ponad 356 milionów ludzi na całym świecie.

Grupy ryzyka.

  • Jeden z twoich rodziców lub rodzeństwa ma cukrzycę.
  • Masz stosunkowo dużą nadwagę, zwłaszcza w okolicy brzucha.
  • Masz zbyt wysokie ciśnienie krwi.
  • Masz rany, których gojenie się lub powtarzające się infekcje zajmują dużo czasu.

Piękne włosy – zero przetłuszczania i puszenia się

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.