Opinie

Łysienie plackowate – przyczyny, objawy, leczenie

5
(2)

Łysienie plackowate to częsta przyczyna utraty nadmiernej ilości włosów. Schorzenie dotyka najczęściej osób młodych. Według obserwacji lekarzy, w szczególności zmagają się z nim dzieci i młodzi dorośli – zazwyczaj pojawia się przed 30 rokiem życia. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi ok. 1 % ludzi na świecie.

Jakie są przyczyny schorzenia

Łysienie plackowate to przewlekły stan zapalny powodujący uszkodzenia mieszków włosowych. Z tego powodu włosy ulegają osłabieniu, przerzedzają się a w końcu wypadają w taki sposób, że na głowie powstają rozległe plamy bez włosów, podobne do placków stąd nazwa tej dolegliwości.

Niestety przyczyny choroby nie są do końca znane. Przypuszcza się, że jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym – czyli takim, w którym własny układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe uznając je za obce. Łysienie plackowate występuje często wraz z chorobami wynikającymi z autoagresji między innymi takimi jak: AZS, RZS, choroba Hashimoto, toczeń czy cukrzyca typu 1.

Ten typ łysienia może mieć także podłoże genetyczne i być dziedziczony. Niebagatelny wpływ na rozwój choroby ma również przewlekły stres oraz stany emocjonalne.

Objawy łysienia plackowatego

Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w obrębie owłosionej skóry głowy, a pierwsze ognisko choroby jest okrągłe, przypominające monetę. Podczas rozwoju dolegliwości pojawiają się kolejne ogniska, regularnego kształtu o średnicy ok. 5 do 10 cm. Warto zauważyć, że chociaż schorzenie jest związane ze stanem zapalnym to skóra w ogniskach pozostaje niezmieniona, bez śladów zaczerwienień czy rumienia.

Pierwsze objawy – co robić?

Zdecydowanie należy udać się do specjalisty celem diagnostyki. Najczęściej wybieranym lekarzem jest dermatolog. Jednak przy znacznym, w ostatnich latach, rozwoju trychologii także trycholog może być specjalistą w leczeniu tego typu problemu.

Witaminy i minerały na zdrowe włosy, skórę i paznokcie

Bez względu na to jakiego specjalistę wybierzemy, do dobrej diagnozy i ustalenia indywidualnego sposobu leczenia, na wizycie przeprowadza się szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie przedmiotowe skóry głowy i włosów, test pociągania i testy labolatoryjne a w razie konieczności także testy histologiczne.

Jak leczyć łysienie plackowate

Niestety leczenie łysienia plackowatego nie jest szybkie ani łatwe. Nie zawsze przynosi też oczekiwane rezultaty. Dlatego nie warto czekać lecz jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Odpowiednia terapia ustalana jest indywidualnie zależności od wieku pacjenta, zaawansowania choroby, długości jej trwania.

Podczas miejscowej kuracji łysienia plackowatego stosowane są glikokortykosteroidy w formie kremów, maści, żelów i pianek a także minoksydyl do wcierania w skórę głowy. Jako leki doustne podaje się cyklosporynę lub kortykosteroidy. Ponadto stosuje się terapię światłem, krioterapię i immunoterapię miejscową.

Dobrym i wspomagającym uzupełnieniem leczenia są zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej i trychologicznych takie jak: mezoterapia igłowa skóry głowy, karboksyterapia i kriomasaż. Natomiast w domowych warunkach możemy wspierać specjalistyczne leczenie sokiem z cebuli, aloesem czy mieszankami ziołowymi.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.