Produkty

Kursy online w Tutore – opinie i wskazówki

3.7
(3)

Czy nauka nowych umiejętności może odbywać się wygodnie, skutecznie i sprawiać dziecku przyjemność? Warto przekonać się o tym osobiście, nie wychodząc nawet z domu!

Nauka zdalna – jak to w ogóle wygląda?

Pokolenie, które zaczynało edukację szkolną w ubiegłym wieku zna jej bardzo tradycyjny kształt: żeby się czegoś nauczyć, trzeba iść (lub jechać) do szkoły, korzystać z książek i ćwiczeń pod opieką nauczyciela i odrabiać zadania domowe. Stałymi elementami są także sprawdziany, system powtórek, oceny, bardzo liczne klasy i konieczność realizacji programu nauczania. To wszystko nie sprzyja zwracaniu uwagi na indywidualność ucznia i monitorowaniu jego postępów. Naturalną rzeczą jest więc szukanie alternatyw.

Polska szkoła ze względu na pandemię musiała zmierzyć się z “nauczaniem zdalnym” – które, co warto podkreślić, nie jest nowością. Różne formy kształcenia na odległość znane są już od kilkuset lat, począwszy od korespondencyjnych kursów poprzez edukacyjne programy telewizyjne aż po współczesne kursy online. Rok 2020 był dla wielu rodziców i uczniów pierwszym spotkaniem z taką formą nauki, która została rozmaicie odebrana. Podobnie jak w przypadku pracy zdalnej, pojawili się entuzjaści tego rozwiązania oraz sceptycy. Warto jednak pamiętać, że nauczanie zdalne może przybierać różne formy, i niekoniecznie musi być uznawane za “uboższą” wersję tradycyjnej edukacji.

Szkolenia i kursy online z Tutore opinie

Prywatne instytucje edukacyjne, takie jak Tutore przygotowały bogatą ofertę kursów online, które mogą wzbogacać naukę szkolną oraz rozwijać pozaszkolne zainteresowania dziecka. Forma tych zajęć różni się od typowych “zdalnych” które poznały dzieci podczas pandemii – grupy są mniej liczne, pedagodzy przygotowani do takiej formy edukacji, a system pracy znacznie bardziej przyjazny. Grafik takich zajęć dopasowany jest do szkolnego planu lekcji dziecka, tak żeby dać mu czas na odpoczynek i zbytnio nie przeładować bodźcami. Żeby zobrazować najważniejsze różnice, przyjrzyjmy się rodzajom dostępnych kursów.

Jak zacząć naukę języka obcego przez Internet?

Jedne z popularniejszych zajęć dodatkowych w ogóle, wiodą prym także wśród kursów online. Nauka angielskiego jest w obecnych czasach najbardziej oczywistym sposobem na podniesienie swoich kompetencji, stąd też najczęściej wybierana jest przez rodziców jako zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci. 

Metod nauki języka obcego jest wiele, a dostępność do nich jest różna. W mniejszych miejscowościach chęć zapisania dziecka na angielski może wiązać się z długimi dojazdami, w większych miastach – na niekomfortowe godziny zajęć spowodowane dużym obłożeniem szkoły. Oba te problemy rozwiązuje wybranie kursu online.

Angielski online to zajęcia w małych grupach, z doświadczonym pedagogiem, a przede wszystkim – dopasowane poziomem do umiejętności dziecka oraz jego potrzeb. Najważniejszym czynnikiem który wpływa na jakość nauki języka jest metoda: tu do czynienia mamy z “zanurzeniem” dziecka w języku, czyli porozumiewaniem się obcym językiem przez cały czas zajęć. Ułatwia to samodzielne tworzenie zdań i ośmiela do aktywnego uczestnictwa. Ponadto, ważne jest wykorzystanie wszystkich zmysłów w nauce, mózg przyswaja wtedy znacznie szybciej. W tej metodzie nauki istotny jest także ruch – podczas wykonywania danej czynności uczymy się jej nazwy. To wszystko dzieje się oczywiście pod stałym nadzorem pedagoga, który pilnuje poprawnej wymowy, ale także uczy gramatyki. 

Czy grając w grę można nauczyć się tabliczki mnożenia?

Na stulecia przed wynalezieniem nauki zdalnej wiedziano już, że jedną z najlepszych metod uczenia się jest zabawa. Przyswajanie wiedzy odbywa się wtedy “w międzyczasie” i nie powoduje zmęczenia ani zniechęcenia dziecka. Czy we współczesnych czasach można to przełożyć także na gry komputerowe? Owszem, ale nie zawsze, i nie bez systemowego podejścia.

Minecraft to nazwa którą większość dzieci spędzających czas przed komputerem będzie doskonale kojarzyć – jedna z popularniejszych gier ostatnich lat. Polega na odkrywaniu i tworzeniu nowych “światów”, budowania pałaców i zamków, i ogólnym przetrwaniu w cyfrowym świecie. Gra sama w sobie wymaga koncentracji i spostrzegawczości, a ponadto przy odpowiednim programie nauczania może zostać wykorzystana jako bodziec do rozwijania także innych zdolności.

W Tutore z użyciem tej gry prowadzone są zajęcia z matematyki i programowania, dziedzin ściśle ze sobą powiązanych. Dzieci mogą w ich trakcie opanować wiele umiejętności, których nauka w szkole przebiega w dużo mniej interaktywny sposób. Co najważniejsze, dziecko pozyskuje wiedzę podczas ulubionego zajęcia, co nie tylko jest przyjemne, ale także powoduje pozytywne wzmocnienia u dziecka i poprawia jego motywację.

kursy tutore opinie

Gitara, rysunek czy szachy – jak wybrać?

Każde dziecko ma własne zainteresowania i własny “pomysł na siebie”. Spostrzegawczy i dociekliwy rodzic będzie jednak umiał ustalić, jakie zajęcia mogą bardziej spodobać się dziecku. Czasem ich dobór może być oczywiście pokierowany wskazaniem do uzupełnienia wiedzy szkolnej, ale czasem chodzi tutaj o rozwój hobby oraz talentów, które nie są objęte przedmiotem obowiązkowej edukacji. 

Z użyciem kursów Tutore można podjąć kurs gry na gitarze, rysunku a także gry w szachy. Uzdolnieni plastycznie mają także do wyboru kurs z grafiki komputerowej. Wszystkie te kursy opierają się na wspólnych zasadach: interaktywna, oparta na kamerze i mikrofonie praca w małych grupach, regularne zajęcia z doświadczonym pedagogiem i stałe monitorowanie postępów. 

W ofercie dostępne są także zajęcia z języka polskiego, które mają rozwinąć wiedzę szkolną i podwyższyć umiejętności dziecka, na przykład w zakresie samodzielnego formułowania opinii. Wybór szkoły online stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych korepetycji, z których duża część polskich uczniów korzysta.

Czym to się różni, a czym nie?

Gołym okiem widać już pewne różnice między zajęciami prowadzonymi tradycyjnie, a takimi które odbywają się w internetowej przeglądarce. Trzeba jednak zwrócić uwagę na sporo podobieństw. Zarówno zajęcia w formie fizycznej jak i zdalne wymagają poświęcenia im czasu i uwagi. To, że coś dzieje się “wirtualnie” nie znaczy, że nie mamy do czynienia z prawdziwymi ludźmi, ich czasem i umiejętnościami. Nauczyciele są wyczuleni na to, że zarówno dla dzieci i rodziców taka forma nauki jest ciągle czymś nowym. 

Dobrze, jeśli po stronie ucznia także pojawi się zrozumienie, że zajęć online nie należy traktować jako metody na zabicie czasu, ale też jako bezwysiłkowego środka na uzupełnienie wiadomości. Chęci i zaangażowanie ucznia są niezbędne. W gestii rodziców leży zorganizowanie dziecku spokojnego miejsca, w którym będzie mogło się skupić tylko na uczestniczeniu w zajęciach. Czas zaoszczędzony na dojeździe do szkoły językowej można spożytkować na wspólne rodzinne aktywności.

Grafik zajęć jest dostosowany do zajęć szkolnych dziecka, dzięki czemu ma ono czas na oddech – odpoczynek jest przecież kluczowy w procesie edukacji. Co istotne, Tutore daje szansę odbycia pierwszej bezpłatnej lekcji próbnej, dzięki czemu można przekonać się zarówno o słuszności wyboru metody, jak i konkretnego kursu.

Czy warto zapisać dziecko na kurs online?

Wątpliwości ze strony rodziców to oczywista sprawa – jak wszystko co nowe, także edukacja zdalna wydaje się być obca i nieznana. Perturbacje, które uczniowie szkół państwowych przechodzili na początku pandemii powodują dodatkowe obawy. Warto jednak zrozumieć, jakie zalety niesie ze sobą dodatkowy kurs w Internecie dla naszego dziecka. Przede wszystkim, możemy udostępnić mu naukę wymarzonego zajęcia bez konieczności szukania dalekiej i ciężko dostępnej szkoły. Do rozpoczęcia kursu wystarczy nam urządzenie z Internetem, spokojne miejsce w domu i wygospodarowanie czasu – oszczędzamy jednak stres i koszty związane z dojazdami. Możemy także cały czas obserwować lekcje i postępy naszego dziecka będąc w domu. Dziecko poświęca czas na naukę w małej grupie rówieśników, co sprzyja także socjalizacji. A co istotne – można tego wszystkiego spróbować bez zobowiązań na lekcji próbnej. Najlepiej jest więc przekonać się samemu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.